Frēzēšanas darbi

CNC Frēzēšana Darbībā

CNC Frēzēšana Darbībā

Saistībā ar metāla vai koka apstrādi ļoti bieži tiek dzirdēts termins „frēzēšana”, tomēr ne katram ir skaidrs, ko tas īsti nozīmē un kā norisinās frēzēšanas process.

Tātad – frēzēšana ir dažādu materiālu īpašs apstrādes veids, kas ļauj radīt sarežģītas formas un smalku detaļu izstrādājumus. Nereti formas, kas tiek radītas frēzēšanas procesā, ir ārkārtīgi sarežģītas un var tikt iegūtas tikai šādā veidā. Savā ziņā frēzēšanas process ir tāds kā vienkāršots. 3D printera darbības cikls, tomēr jāņem vērā, ka 3D printeris objektus drukā slāni pa slānim, sākot no nulles punkta, bet frēzēšanas procesā objekti tiek veidoti no lielāka materiāla gabala, frēzēšanas ceļā iegūstot mazāku objektu.

Frēzēšanai tiek izmantoti speciāli izstrādāti darbagaldi, kuru galvenais mehānisms ir griežamais instruments – frēze. Mūsdienās frēzēšana parasti notiek trīs dažādās plaknēs – X, Y un Z, kurās frēze tiek pārvietota ar servomotoru palīdzību, bet tās darbību kontrolē un vada datorsistēma.

Frēzēšanas procesa laikā iespējams ne tikai izfrēzēt dažādu formu objektus, bet arī gravēt dažādos materiālos. Gravīru izmēri ir atkarīgi no frēzēšanas darbagalda izmēriem – no pusotra milimetra līdz pat lielizmēra gravīrai.

Izmantotākie materiāli frēzēšanai, protams, ir koks un metāls, taču frēzēšanas process paver iespēju apstrādāt ļoti dažādus materiālus, piemēram, stiklu, polikarbonātu, tehnisko plastmasu, alumīniju, skaidu plāksnes, finieri, saplāksni, akrilu un vēl virkni citu materiālu.

Mūsdienās frēzēšana arvien biežāk tiek izmantota ne tikai rūpniecībā, bet arī biznesa un īpaši reklāmas un dizaina jomās, lai radītu oriģinālus reklāmas stendus, zīmola suvenīrus, dizaina priekšmetus, celtniecības komponentes u.c.